Cecil Beaton - dandys fotografii brytyjskiej

Będąc wielką miłośniczką urody ikony mody i piękna, Audrey Hepburn, trafiłam ostatnio na jedno z jej zdjęć, autorem którego był Cecil Beaton. Jak się okazało, był on kimś więcej, niż tylko fotografem i przyjacielem Audrey - Cecil robił zdjęcia mody i celebrytów do "Vogue'a", projektował kostiumy do Metropolitan Opera oraz na Broadway.

Audrey Hepburn photographed by Cecil Beaton for the June edition of US Vogue 1964

Audrey Hepburn photographed by Cecil Beaton for the June edition of US Vogue 1964

O fotografii piszę rzadko, niemalże w ogóle. Ale jak już coś mnie zachwyci, to chwyta mocno. Tak było w przypadku Beatona.

Cecil Beaton, Autoportret

Cecil Walter Hardy Beaton, urodzony w Londynie w 1904 roku, swoje pierwsze zdjęcie zrobił aparatem Kodak3A Camera, który mu pożyczyła jego opiekunka. Na początku prosił o pozowanie do zdjęć swoją matkę i siostrę, a sam wysyłał anonimowo fotografie do brytyjskich magazynów. Kiedy został studentem University of Cambridge, gdzie — jak na artystę przystało — studiował sztukę, historię i architekturę, jego zdjęcia w końcu zaczęły być publikowane w brytyjskim Vogue.

Cecil Beaton's first Vogue cover, 1935.

W szalonych latach 20. minionego wieku przeprowadził się do Nowego Yorku, gdzie w 1927 oficjalnie został zatrudniony jako fotograf Vogue'a i otworzył własne studio fotograficzne, a później pracował także dla magazynu Vanity Fair.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

40's, Cecil Beaton, Vintage, Vogue

60's, Cecil Beaton, Vintage, Vogue

Fascynował świat mody swoim sposobem widzenia, a jego modelami były
najwięksi twórcy epoki edwardiańskiej oraz królowe stylu i seksapilu: Coco Chanel, Audrey Hepburn, Marylin Monroe, Greta Garbo i inni.

Cecil Beaton, Marylin Monroe

Cecil Beaton, 1956

Cecil Beaton - Audrey Hepburn

Cecil Beaton - Audrey Hepburn

Salvador and Gala Dali by Cecil Beaton (Cecil Beaton/ Camera Press)

Elizabeth Taylor and Richard Burton by Cecil Beaton (Cecil Beaton/ Camera Press)

Jako jeden z niewielu fotografów światowej sławy miał również zaszczyt fotografować rodzinę królewską — Królową Elizabeth II wraz z dziećmi, czule ilustrując za pomocą obiektywu kochającą matkę.

Queen Elizabeth II & Prince Andrew (1960) Courtesy of Cecil Beaton

Prince Andrew, Duke of York; Queen Elizabeth II; Prince Edward, by Cecil

Mimo swoich konserwatywnych poglądów na życie, swoim talentem i pasją Beaton zasłuzył sobie nie tylko tytuł nadzwyczajnego fotografa, designer'a, stylowego kostiumografa i scenografa, ale także stał się niekończącą się inspiracją jak dla obecnych fotografów-twórców prestiżowego Vogue'a, tak i dla każdego kochającego styl i klasę fashionistę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Inspiracje dokumentalne #1 Oskarowe portrety wykonane na przyjęciu Vanity Fair Sześcioro polskich fotografów na liście finalistów Sony World Photography Awards Mistrzowskie fotografie plenerowe w konkursie Outdoor Photographer of the Year 2014 Francuskie latające domy, które opowiadają niezwykłe historie Zobaczyć świat z lotu ptaka. Zrealizowane marzenie z dzieciństwa Piotra Krupy Imponujący film poklatkowy wykonany średnim formatem w 10K Nastrojowe zdjęcia Eleny del Palacio z pogranicza sennych marzeń Polak wśród zwycięzców konkursu Lensculture Exposure Awards 2014 Polacy wśród nagrodzonych w prestiżowym konkursie fotografii górskiej Memorial Maria Luisa Jak pies z sową. Urocze zdjęcia Tanji Brandt Magiczny świat ślimaków Wiaczesława Miszczenki „Atlas piękna", czyli portrety kobiet z 37 krajów Oniryczne czarno-białe autoportrety 24-letniej Noell Oszvald „Polaroid Kid" - amerykański nomada, który przemierzył USA pociągiem towarowym Szymon Brodziak: „Fotografia mnie nie interesuje" Słynne zdjęcia zrekonstruowane w studio Niekonwencjonalne metody i wspaniałe czarno białe zdjęcia afrykańskiej przyrody 5 sekund, które trwa ponad 3 minuty World Press Photo 2015 - oto najlepsze fotografie prasowe minionego roku

Popularne w tym tygodniu:

”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Są małżeństwem od 70 lat. Postanowili uczcić to sesją zdjęciową pełną miłości Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Ania Kłosek: ”Mam naturę nomada, który musi się przemieszczać w poszukiwaniu nowych pastwisk” Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić Pojawili się na jednym zdjęciu 11 lat przed tym, gdy się poznali Jak zrobić ciekawe portrety w zaciszu domowym? Nowa okładka Vogue Polska jest lepsza niż poprzednia. Powinna być pierwszą?