15 genialnych dzieł sztuki Henri Cartier-Bressona

Henri Cartier-Bresson, jeden z najwybitniejszych francuskich fotografów, ojciec fotoreportażu, bez którego trudno jest nam wyobrazić sobie sztukę XX wieku. To właśnie on był jednym z założycieli stylu "fotografia uliczna". Jego czarno-białe zdjęcia przekazują historię, duch, zapach, atmosferę, czas i rytm życia całej minionej epoki. Zobaczcie 15 wybranych przeze mnie zdjęć, którymi jeszcze dziesiątki lat będzie się zachwycać nie jeden artysta.

© Henri Cartier-Bresson

Zainspirowana biografią Henri Cartier-Bressona, nie mogę nie podzielić się z Wami częścią dorobku arcymistrza, po śmierci którego w tym roku mija już 10 lat.

Zdjęcia zostały wykonane w najróźniejszych zakątkach świata, gdyż w ciągu swojego prawie 100-letniego życia, fotografowi udało się odbyć podróże do Indii, Birmy, Pakistanu, Chin, Indonezji, Kuby, Meksyku, Kanady, Japonii i Związku Radzieckiego.

Hiszpania, 1952 @Henri Cartier-Bresson

1952, @Henri Cartier-Bresson

W latach 30. minionego wieku Cartier-Bresson przez przypadek widzi pracę węgierskiego twórcy M. Munkasciego. Ogromne wrażenie na Bressonie wywarło zdjęcie pod tytułem “Trzech murzyńskich chłopców nad jeziorem Tanganika”, które stało się zarazem inspiracją do dalszej pracy w zawodzie fotoreportera: "Jedyną rzeczą, która była dla mnie uosobieniem tego, co niesamowite i która pchnęła mnie ku fotografii, była właśnie praca Munkasciego. Kiedy zobaczyłem murzyńskie dzieci wybiegające naprzeciw fali, nie mogłem wprost uwierzyć, że coś takiego może zostać uchwycone na zdjęciu. Wówczas wziąłem swój aparat i wyszedłem z nim na ulicę".

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Paryż, 1954 @Henri Cartier-Bresson

Chiny, 1949 @Henri Cartier-Bresson

Przed wybuchem drugiej wojny światowej Bresson dużo podróżował po świecie, robiąc zdjęcia biedocie, ludziom z marginesu społecznego. Sam Bresson twierdził, że dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej dojrzał do bycia fotoreporterem, zaczął traktować fotografię jako sztukę: „Nie znoszę aranżowania wydarzeń. Nie znoszę reżyserowania. To okropne… Nie wolno fałszować rzeczywistości. Kocham prawdę i tylko prawdę pokazuję…” – mówił. W 1947 roku wraz z dwoma innymi utalentowanymi fotoreporterami, Robertem Capą i Davidem Seymourem utworzyli agencję fotografików Magnum. Chcieli się w ten sposób uniezależnić od zleceniodawców, zapewnić swojej grupie zawodowej ochronę praw autorskich oraz zrzucić "surrealistyczną etykietkę", zajmując się reportażem. Fotoreporterzy agencji „Magnum” docierali do najdalszych i najbardziej niedostępnych miejsc na ziemi, aby rejestrować życie codzienne, obyczaje, kulturę.

Włochy, 1960 @Henri Cartier-Bresson

@Henri Cartier-Bresson

@Henri Cartier-Bresson

@Henri Cartier-Bresson

@Henri Cartier-Bresson

@Henri Cartier-Bresson

@Henri Cartier-Bresson

W 1954 roku stał się pierwszym zachodnim fotografem, który po śmierci Stalina otrzymał pozwolenie na wizytę w stolicy potężnego Związku Radzieckiego. Zdjęcia zrobione w tym okresie zostały później opublikowane w jego książce "The People of Moscow".

Związek Radziecki, 1973 @Henri Cartier-Bresson

W roku 1970 Bresson ożenił się z Martine Franck i praktycznie zaprzestał fotografowania.

Nogi Martyny, żony fotografa, 1967 @Henri Cartier-Bresson

Zazwyczaj modele Bressona pojęcia nie mieli, że właśnie w tej chwili ich życie zostaje utrwalone poprzez obiektyw utalentowanego fotoreportera. Cartier-Bresson uważał, iż dobry portrecista nie wymaga wielogodzinnego, sztywnego pozowania, lecz potrafi uchwycić moment, gdy model się zapomina, rozluźnia. Fotografował nie tylko szarą rzeczywistość. Pod jego światło trafiały też osoby światowej sławy.

Merlin Monroe, 1960 @Henri Cartier-Bresson

Albert Camus, Paryż, 1944 @Henri Cartier-Bresson

Zwany "okiem stulecia", Henri Cartier-Bresson zmarł w wieku 95 lat. Pod koniec życia powrócił do swoich starych pasji, malowania i rysowania, pozostawiająć część swojego serca w dziełach niepowtarzalnej sztuki.

@Henri Cartier-Bresson

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Matka, która fotografuje córkę z jedną ręką Klasyczne portrety z czasów I wojny światowej i ich współczesne wersje Gwiezdne smugi, mgła, wulkany, spadający meteor i 270 zdjęć w jednym Przez 10 lat fotografował chińskie rodziny z ich całym dobytkiem Niezwykłe zabawy ojca z aparatem, dzieciakami i grafiką Lotnisko w Dubaju, efekt małej planety oraz film poklatkowy 4K Piękne portrety inspirowane naturą i światłem Dobry przykład na to, jak bardzo światło może zmienić nasze portrety POPCAP ’14: najlepsze fotografie współczesnej Afryki Piękne studyjne portrety, które wcale nie są fotografiami Jak powstały niezwykłe tornada namalowane światłem w nocy? Samotność z naturą i aparatem, czyli magiczne autoportrety Sesja rodzinna z terierem w roli noworodka. Po co i dlaczego powstała? Uciekła z miasta i fotografuje krajobrazy Australii Podróże z Nikonem i Canonem. Ja fotografuję Ciebie, a Ty mnie Tajemnice Korei Północnej na genialnym hyperlapse. Nowa jakość filmów poklatkowych Absolutnie urzekające dojrzałe cheerleaderki Egipska architektura, magiczne pałace i odcienie barw. Niezwykłe oblicze Antarktydy W baśniowej krainie mody Tima Walkera "Tutejsi", czyli co łączy Polaków, Ukraińców i Białorusinów na zdjęciach Mateusza Baja Gdzie się wszyscy podziali? Zdjęcia "opuszczonych" ulic Nowego Jorku Jak wyglądają ludzie wypadający z wodnej zjeżdżalni

Popularne w tym tygodniu:

”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Są małżeństwem od 70 lat. Postanowili uczcić to sesją zdjęciową pełną miłości Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Ania Kłosek: ”Mam naturę nomada, który musi się przemieszczać w poszukiwaniu nowych pastwisk” Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić Pojawili się na jednym zdjęciu 11 lat przed tym, gdy się poznali Jak zrobić ciekawe portrety w zaciszu domowym? Nowa okładka Vogue Polska jest lepsza niż poprzednia. Powinna być pierwszą?